instalacia systemy Inteligentny dom

instalacia systemy Inteligentny dom

instalacia systemy Inteligentny dom

Inteligentny dom – wiele się o nim ostatnio mówi, ale co to tak właściwie oznacza? Jak można sprawić, by dom stał się z technologicznego punktu widzenia inteligentny i co można w ten sposób zyskać? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom i jak to wszystko działa? Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytania na ten temat.

Wyposażamy nasze domy w coraz to nowocześniejsze urządzenia – innowacyjny sprzęt AGD, ogromne płaskie telewizory i systemy audio o kinowej jakości. Wciąż jednak często korzystamy z wszystkich tych dobrodziejstw w tradycyjny, niezbyt efektywny i efektowny sposób. Trzeba bowiem wiedzieć, że naprawdę nowoczesny dom to dom inteligentny.

Każdy system ma inne elementy – różne koszty

Zważywszy na fakt, że inteligentny dom składa się z wielu elementów, które wymagają indywidualnego doboru wycena domowej instalacji inteligentenego zarządzania budynku możliwa jest po dokładnej analizie oczekiwań inwestorów. Podstawowym czynnikiem, który determinuje koszty jest liczba i zakres zautomatyzowanych instalacji. A faktem jest, że nie istnieje optymalny system możliwy do zastosowania w każdym domu.

To tak jakby porównywać dwa samochody tej samej marki. Ich wartość zależeć będzie jednak od wyposażenia oraz tego, co dealer oferuje w standardzie, a za co trzeba dopłacić. Przygodę z Inteligentnym Domem zaczynamy od określenie potrzeb inwestora. Następny krok to zwrócenie się o wycenę przez kilka firm, które przygotują również wstępny projekt instalacji i wybór najkorzystniejszej opcji.

 

Najprostszy system można stworzyć już za kilkanaście tysięcy złotych, górnej granicy nie ma. Koszt rozbudowanej wersji może sięgnąć nawet 100 000 zł.

 

Warto przy tym pamiętać, że Inteligentny Dom w perspektywie czasu ma nam przynieść zyski, które mogą pokryć koszt inwestycji. Szacuje się, że przy optymalnym wykorzystaniu technologii czas zwrotu to ok. 10-15 lat.